„Po tři noci viděla bys reje chorů sváteční, jak se v družných četách volně po tvých lesích toulají – všude samé věnce z kvítí, samé stánky myrtové. Ceres nechybí, ni Bakchus, bůh básníků je též. Celou noc ať slavnost trvá, celou noc ať zpěvy zní!“ – Noční slavnost Venušina (Pervigilium Veneris), překlad František Novotný


Kopřivový odvar: Metabolikum na středověký způsob

Voda 💦
Nať mladé kopřivy 🍃
Květ pampelišky 🏵️
Nať česnáčku🌼

Nalijte vodu do hrnce, přidejte kopřivu a vařte alespoň pět minut. Poté přidejte květ pampelišky spolu s česnáčkem a nechte alespoň pět minut odstát. Nakonec sceďte. Postup přípravy si můžete prohlédnout ve videu. Metabolikum slouží k doplnění minerálů a na podporu jater a ledvin.


Bylinky pro lukostřelce v historii

Třezalkový olej (na rány a mozoly) 🏵️
Řebříček (na zastavení krvácení, latinský název Achillea odkazuje na trójskou válku) 🌼
Rozmarýn (pro podporu soustředění) 🌿
Dobromysl (pro mysl a srdce) 🍃

Mateřídouška (pro zdraví plic a mozku) 🌸
Pobyt v přírodě a zdravé jídlo (vůně kvetoucí střemchy, květy fialek a v nich obsažené antokyany, hrušeň apod.)

„Potom tětivu chopil a pravou rukou ji zkoušel: krásný vydala tón, jsouc vlaštovce podobna hlasem.“ – Zpěv XXI, Odysseia, Homér, překlad Otmar Vaňorný

Byliny si můžete prohlédnout ve videu.


Odvar Červenka: Pro dobrou náladu a posilnění

Voda 💦
Kvetoucí nať třezalky 🏵️
Kvetoucí nať dobromysli 🌼
Kvetoucí nať mateřídoušky 🌸

Třezalku rozdělte na dva díly. Nalijte vodu do hrnce, přidejte první díl třezalky a vařte alespoň pět minut. Poté přidejte druhou část třezalky, dobromysl, mateřídoušku a nechte alespoň pět minut odstát. Nakonec sceďte. Postup přípravy si můžete prohlédnout ve videu.


Jarní vlaštovka: Bylinná směs pro rychlé zotavení

Voda z pramene 💦
List hlohu 🍃
List jahodníku 🍃
Květ jaterníku 🌼
Květ sedmikrásky 🌼
Květ fialky 🪻
Sušený květ měsíčku 🏵️
Sušený květ chrpy🌼

Bylinky (kromě měsíčku a chrpy) rozdělte na dva díly. Nalijte vodu do hrnce, přidejte první díl bylinek a přiveďte k varu. Poté přidejte druhý díl bylinek, měsíček a chrpu a nechte alespoň pět minut odstát. Nakonec sceďte. Postup přípravy si můžete prohlédnout ve videu.


Středověký recept proti jarním virózám

Voda 💦
Špalda 🌾

Dubová větvička 🌿
Kořen kozlíku 🫚
Listy šalvěje 🍃

Špaldu podrťte v hmoždíři. Na prkýnku nakrájejte kořen kozlíku a dubovou větvičku. Do hrnce nalijte vodu a přidejte špaldu. Povařte po několik minut. Poté přidejte nakrájený kozlík a dub a znovu povařte. Přidejte listy šalvěje, promíchejte a nechte odstát. Nakonec sceďte. Postup přípravy si můžete prohlédnout ve videu.


Recept k urychlení hojení vnitřních zranění od Tadeáše Hájka z Hájku

Pivo 🍺
Nať třezalky 🏵️
Sůl 🧂
Máslo 🧈

Všechny přísady smíchejte a společně vařte po několik minut. Nakonec sceďte. Postup přípravy si můžete prohlédnout ve videu.


Středověký odvar proti rýmě a kašli

Hrnek medoviny 🍯
Hrst kopřivových semínek 🌿
Stroužek česneku 🧄

Kopřivová semínka a česnek podrťe v hmoždíři. 🧉 Pak všechny přísady smíchejte a společně vařte po několik minut. Nakonec sceďte. Postup přípravy si můžete prohlédnout ve videu.


Zimní (imunitu) posilující nápoj na středověký způsob

Voda 💦
Šípkové větvičky 🌹
Nať mateřídoušky 🌿

Šípkové větvičky nastříhejte nebo nakrájejte. Poté je 20 minut povařte ve vodě. Nakonec přidejte mateřídoušku, nechte 15 minut odstát a sceďte. Postup přípravy si můžete prohlédnout ve videu.


Odvar ze směsi Mocný pán na dodání síly a podporu soustředění (například během lukostřelby)

Voda 💦
Nať třezalky 🌿
Květ dobromysli 🌸
Květ řebříčku 🌸
Květ bezu 🌸
List ostružiníku 🍃
Nať truskavce 🌿

Všechny přísady smíchejte a společně vařte po několik minut. Nakonec sceďte.


Proč se někdy z bylin nebo směsí připravuje nálev (čaj), jindy odvar (vaření ve vodě) a někdy výluh ve studené vodě?

Důvodem jsou jiné druhy látek, které chceme z rostlin získat. Například pro voňavé silice je nejlepší nálev, pro stahující třísloviny odvar a pro hojivé rostlinné slizy výluh. Ze stejné byliny je možné napřed připravit výluh a pak nálev, případně napřed nálev a pak odvar. Ty je pak nakonec možné smíchat do jednoho nápoje. Z jedné rostliny tak najednou získáme více účinných látek. 😍

Zajímají vás další recepty, videa, myšlenky a zajímavosti z výletů? Navštivte Instagram nebo Facebook. 😊


Další krátká videa: Jarní byliny od Skryjských jezírek


Představení bylinek časně jarního lesa 🌱

Kopřiva dvoudomá
Jaterník podléška
Plicník tmavý
Sněženka podsnězník
Mokrýš střídavolistý
Svízel přítula
Bršlice kozí noha

Více se dozvíte ve videu.


Antokyany, kouzelná rostlinná barviva

„Důležité je zmínit, že flavonoidy zpravidla posilují cévy a napomáhají krevnímu průtoku, což je hlavně v dnešní době s ohledem na mnohá takzvaně moderní onemocnění více než záslužné. Vedle ochranného vlivu na cévy a vlásečnice pomáhají flavonoidy zadržovat v těle vápník. Stoupá také množství důkazů, které tvrdí, že flavonoidy mají zásadní příznivý vliv na náš střevní mikrobiom. Mezi flavonoidy patří takzvané antokyany, které mění svou barvu podle kyselosti a zásaditosti prostředí. Jejich přítomnost v květech rostlin láká hmyz, zatímco v listech antokyany pomáhají chlorofylu zadržovat sluneční záření, zvláště z červené části světelného spektra.“ – Poklady světa rostlin, Přemysl Lúa Černý

Více se dozvíte ve videu.


Zaujalo vás bylinkaření a středověké lékařství?
Přečtěte si článek Arcanum decoctionum herbarum. 🤗



Časné jaro na Křivoklátsku pod Týřovem s prvními rozkvetlými jaterníky podléšky. Na Křivoklátsku se prolíná příroda s historií. Zelený olivín, který stál za vznikem života na Zemi, prastarý znak slunce a květeny, který vznikl spolu s kružítkem, Křivoklát, český lev, dřevěný bukový list a domácí skřítek.

V lužním lese na okraji, v místech, kde potok tvoří meandr obklopující staré habry a olše, rozkvetly plicníky a křivatce. Tam jsem ležel mezi rostlinami a nechal se ovívat příjemným vánkem. Představoval jsem si, jak mě sluneční paprsky zbavují všech nemocí a trápení, jak mi věští pravdy o našem světě. Vítr a slunce jsou bratři. Sluneční pán chodí po boku dívky květin a úsvitu, která kam vkročí, tam se objeví jaro se spoustou vůní, chutí, písní a barev, květiny obklopené včelami a jejich sladkým darem, nektarem, pokrmem bohů. Pan lesů mě připoutá k sobě, malé dymnivky se probouzejí pod šlahouny břečťanu. Spím, představuji si a přemýšlím.

„Nemoh se žádný čas víc Venuši hodit než jaro: zjara je nádherná zem, zjara se zotaví luh, rostliny proráží půdu a vrcholky zdvíhají vzhůru, révová ratolest bobtná, pupence derou se ven. Venuše, bohyně krásy, jest hodna krásného jara, sdružena s Martem svým, jak tomu bylo a je. Na jaře káže i lodím zas vyplout na rodné moře, hrozeb nevlídné zimy nyní již nebát se nic.“ – Kalendář (Fasti), Publius Ovidius Naso, přeložil Ivan Bureš


Plicník tmavý, jeden z prvních poslů jara z dubohabrových a lužních lesů. Kdysi se používal na usnadnění vykašlávání a pro podporu hojení sliznic.

Sasanky, lesní fialky a orseje. Jaro vedle zříceniny hradu Jenčova. Člověk na tomto místě obohatil přírodu, do které neodmyslitelně patří.


Dymnivka dutá u Tyterského potoka. Květy mají sice šťavnatou makovou chuť, ale dymnivka by se kvůli obsahu alkaloidů doma používat neměla.


Střemcha, obyvatel lužního lesa. Jeden z nejvoňavějších stromů.


Květen u Vysokého toku v srdci Křivoklátska. Čerstvé světle zelené listí je plné síly, příklad života a neobyčejně působivé síly přírody, která mění vodu, sluneční světlo a vzduch na cukr.


Smolnička obecná nad květnovými křivoklátskými lesy.


Oslava letního slunovratu u Mlžné řeky Berounky. Jaké zvyky máte vy?


Mezi dubem a habrem. V raně středověkém oděvu v lese nedaleko Skryjí.


Replika keltského býka z Býčí skály na skále na Křivoklátsku.


Něco končí a něco jiného začíná. Oslava zimního slunovratu.