Prostředí 
Bez černý (Sambucus nigra) přirozeně roste na místech bohatých živinami, a to nejčastěji v lužních lesích nebo na lesních mýtinách, které často navštěvuje zvěř. Kvůli dnešnímu nadměrnému hnojení však bez hojně najdeme na okraji polí, u cest a v mezích. Bez rád roste poblíž lidských sídel, neboť tam lze také nalézt větší množství živin. Na množství světla náročný není. Jeho plody, bezinky, milují zpěvní ptáci.
Popis 
Bez je keř, který má velké složené listy a rozpraskanou borku. Květy jsou bílé a uspořádané v dlanitých hroznovitých květenstvích. Plodem jsou černé bezinky plné barviv antokyanů, které patří k flavonoidům. Uvnitř větví a kmenů se nachází bílá dřeň, kterou lze snadno vydlabat. Navzdory tomu je dřevo pevné a tradičně slouží k výrobě píšťal a holí.
Léčivé vlastnosti 
Potopudný a močopudný účinek (díky flavonoidům a minerálním solím), využitelný při horečnatých onemocněních[1]JAHODÁŘ, L.; Farmaceuticky významné semenné rostliny. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-4952-8.
Při zánětech ústní dutiny a hltanu (díky tříslovinám)
Bezinky (plody) jsou ve vyšších dávkách projímavé
Bez stejně jako jablka nebo třezalka obsahuje ve svých plodech flavonoidy rutin a kvercetin. Plody obsahují velké množství barviv antokyanů, které patří k flavonoidům a zlepšují prokrvení. Dále obsahují složky vitamínu B, provitamin A, třísloviny a karotenoidy. Květy navíc obsahují malé množství silice.
Jak ho používali naši předci 
Dříve lidé věřili, že bez brání přístupu zlým duchům, případně čarodějnicím, do hospodářství. Z tohoto důvodu ho lidé vysazovali poblíž domů. Jelikož bez upřednostňuje místa bohatá na živiny, lidé k jeho kořenům vylévali odpad z domácnosti a věřili, že skrze své kořeny odvede všechny případné zárodky nemocí pryč do hlubin zemských.
Proti kašli se používaly květy černého bezu spolu s česnekem, proti zácpě se pak používal lehce jedovatý odvar z listů nebo kůry. Bezové plody se využívaly na snížení krevního tlaku a připravovalo se z nich bezinkové víno, neboť utržené bezinky velmi rychle kvasí.
Zadání přes Křivobjevy 
Druh objevu: Keř
List: Složený list
Jak se to jmenuje? bez černý
Prostředí (obvykle): Lužní les nebo Louka nebo Zahrada
Poznámky
↑1 | JAHODÁŘ, L.; Farmaceuticky významné semenné rostliny. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2022. ISBN 978-80-246-4952-8. |
---|